Jednoduchý průvodce správou peněz

Udělejte si čas na správu svých peněz lépe se může vyplatit. To vám například pomůže udržet účty a ušetřit peníze na neplánovaných výdajích. Tyto dodatečné úspory můžete použít k úhradě všech dluhů, k jejich odložení nebo utrácení za další auto nebo dovolenou. Seznamte se s tipy na správu peněz, včetně toho, jak nastavit rozpočet, držet se ho a jak ušetřit.

Jak nastavit rozpočet

Prvním krokem k převzetí kontroly nad finančními prostředky je napsat svůj domácí rozpočet. Bude to vyžadovat určité úsilí, ale je to skvělý způsob, jak udělat rychlý přehled o penězích, které vyděláváte a utrácíte.

Nastavení domácího rozpočtu znamená, že budete mít:

 • méně pravděpodobné, že půjdou do dluhů,
 • méně pravděpodobné, že vás překvapí neočekávanými náklady,
 • s větší pravděpodobností získáte dobrou bonitu, protože budete mít svůj vlastní příspěvek,
 • s větší pravděpodobností obdrží uspokojivou hypotéku nebo půjčku,
 • s větší pravděpodobností uvidí oblasti, kde můžete ušetřit peníze,
 • šanci ušetřit své úspory na dovolenou, nové auto nebo jiné potěšení.

Co potřebujete, abyste mohli začít dobře spravovat své finance?

Chcete-li ze svého rozpočtu vytěžit maximum, musíte určit, kolik utratíte za každou oblast svého života. Toto by mohla být divize, do které vložíte:

 • účty za údržbu domu,
 • životní náklady
 • finanční produkty (např. pojištění),
 • náklady na rodinu a přátele (životní náklady, dárky atd.),
 • cestování (náklady na auto, veřejná doprava),
 • volný čas (dovolená, sport, restaurace).

Jednoduše sbírejte co nejvíce informací o vašich příjmech a výdajích (účty, bankovní výpisy, pravidelné platby) a uložte je. Můžete si pravidelně ukládat své výdaje a vrátit se k nim, když si na něco vzpomínáte. Můžete také nastavit rozpočet pomocí tabulky nebo jednoduše uložit na papír.

K dispozici jsou také skvělé bezplatné aplikace pro rozpočtování a vaše banka může poskytnout online rozpočtový nástroj, který získává informace přímo z vašich transakcí.

Vraťte rozpočet zpět na správné místo

Pokud utratíte více, než vyděláváte, musíte zjistit, kde můžete snížit své výdaje. Někdy se mohou jednat o malé věci, které každý měsíc zvyšují konkrétní výdaje. Jedním ze způsobů, jak ušetřit peníze, je například příprava jídla doma nebo zrušení členství v tělocvičně, kterou jste půl roku nepoužívali. Můžete si také vést nákladový deník a zaznamenávat vše, co během měsíce kupujete. Nebo, pokud většinu svých výdajů utratíte bankovní kartou, podívejte se na svůj bankovní výpis z minulého měsíce a určete, k čemu vaše peníze šly.

Zapojte všechny členy rodiny do udržování rozpočtu a buďte flexibilní

Sedněte si spolu a vytvořte plán, na který se můžete všichni držet. Zkontrolujte, kolik peněz máte k dispozici, a dohodněte se, s čím utratíte konkrétní částky.

Život je nepředvídatelný, proto se pokuste aktualizovat svůj rozpočet a výdaje, pokud dojde k nějaké významné změně, nebo alespoň jednou za pár měsíců aktualizovat. Můžete například získat navýšení, což znamená, že ušetříte více, nebo se mohou zvýšit vaše účty za domácnost, tj. Náklady na poplatky se zvýší.

Napsat komentář